Witamy w Centrum Zdrowia i Rehabilitacji w Bierutowie

Godziny Otwarcia : Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00
Szybki kontakt : +48 71 750 90 00

Kinesiotaping

Kinesiotapingjest Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną polegającą na aplikowaniu na ciało nierozciągliwej lub elastycznej taśmy w postaci plastrów. Znajduje ona zastosowanie w medycynie sportowej w razie wystąpienia kontuzji lub przeciążenia. Wykorzystywana jest także w ortopedii i rehabilitacji.
Wykorzystuje się naturalne procesy samoleczenia organizmu. Kinesiotaping bezpośrednio oddziałuje na skórę (receptory bólu, czucia głębokiego) oraz na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. Tym samym łagodzi ból i nienaturalne odczucia skóry poprzez uaktywnienie systemu znieczulenia.
Kinesiotaping jest terapią wspomagającą leczenie wielu schorzeń. Jest stosowany jako fizjoterapia sportowa zarówno wyczynowa jak i amatorska. Uśmierza ból w przypadkach leczenia kontuzji stawów i mięśni, drenażu limfatycznego, terapiach pooperacyjnych (gojenie ran, redukcje obrzęków i poprawa wchłaniania się blizn oraz zwłóknień), czy w czasie ciąży.
Tę naturalną metodę można zastosować również jako zabiegi towarzyszące leczeniu zaburzeń neurologicznych, ortopedycznych, ginekologicznych oraz pediatrycznych. Z doświadczeń fizjoterapeutów wynika, że plastrowanie dynamiczne wspomaga także korekcję postawy.

Działanie plastrów stosowanych w kinesiotapingu

Działanie kinesiotapingu opiera się na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji taśmy. Wpływa przez to na zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły.
Aplikacje Kinesiotapingu powodują, że skóra jest delikatnie podciągana, zwiększając tym samym miejsce między skórą właściwą, a powięzią co powoduje redukcję zastojów i obrzęków limfatycznych (usprawnia mikrokrążenie chłonki).
Działa przeciwbólowo, poprawiając funkcjonowanie i regenerację w oparciu o procesy samoleczenia. W procesie zdrowienia następuje normalizacja napięcia mięśniowego i powięziowego, korygując ułożenie powięzi i skóry wpływa na poprawę propriocepcji (czyli czucia własnego ciała –np. bez kontroli wzroku wiemy jak mamy ułożone ciało).

Przebieg zabiegu?

Po ustaleniu przyczyny dysfunkcji fizjoterapeuta przygotowuje plaster do postaci: „I”, „Y”, „X”, „wachlarz”. Wybór kształtu taśmy zależy od budowy mięśnia, nad którym ma znajdować się taśma, a także od wskazań do jej zastosowania. Istnieje kilka metod naklejania plastrów, które są zależne od celu terapii. Aby terapia się powiodła, niezbędna jest właściwa diagnoza pacjenta oraz dobór i aplikacja plastra poprzez zastosowanie odpowiedniej techniki oklejenia. Przygotowanie do zabiegu:
Aby plaster był dobrze przyklejony do danej części ciała, skóra musi być przede wszystkim czysta, sucha, nienatłuszczona. W przypadku nadmiernego owłosienia miejsce naklejania musi być gładkie.

Wskazania do kinesiotapingu?

Taping można zastosować w wielu przypadkach chorobowych i może stanowić doskonałe uzupełnienie rehabilitacji jak i innych terapii. Zastosowanie jest bardzo szerokie. Można okleić każdą część ciała w zależności od typu schorzenia i celu jaki chcemy osiągnąć przez zastosowaną terapię. Począwszy od tapingu na kończynach poprzez kręgosłup, głowę czy twarz. Metodę tą stosuje się również w celu zmniejszenia obrzęków limfatycznych np. po mastektomii czy obrzękach kończyn, ale również stosuje się na blizny np. pooperacyjne.
Właściwości elastyczne plastra utrzymują się przez około 3 do 10-ciu dni w zależności od producenta przyjmuje się okres 5-7 dni. Procesy terapeutyczne trwają 24 godziny na dobę.